energooszczędny budynek

Zrównoważone budownictwo w Polsce


Czy budownictwo musi być szkodliwe dla środowiska? Jak sprawić aby inwestycja była ekologiczna, ale również przynosiła wymierne korzyści finansowe? Okazuje się że jest to możliwe. W artykule opowiemy jak wszystko ze sobą pogodzić.

NA CZYM POLEGA ZRÓWNOWAŻONE BUDOWNICTWO?

Termin zrównoważonego budownictwa początkowo odnosił się do strategii planowania inwestycji budowlanych z uwzględnieniem uwarunkowań poszczególnych sektorów gospodarki. Obecnie pod pojęciem zrównoważonego budownictwa rozumiemy przede wszystkim budownictwo ekologiczne, z naciskiem na minimalizację odpadów, oraz oszczędne zużycie energii. Oszczędność w zużyciu energii  dotyczy zarówno samej budowy nieruchomości, jak również eksploatacji budynku. Jednak należy pamiętać, że budownictwo ekologiczne nie kończy się w momencie oddania budynku do eksploatacji. Strategia powstająca w czasie projektowania/rewaloryzacji nieruchomości jest równie ważna co ta pozwalająca na jego remonty i likwidację. Wytyczne dla budownictwa ekologicznego:

  • Unikanie materiałów szkodliwych i trudnych do recyklingu;
  • Minimalizacja odpadów;
  • Ograniczenie konsumpcji energii oraz emisji zanieczyszczeń;
  • Możliwie efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii;
  • Uwzględnienie zdrowia, wydajności i komfortu mieszkańców oraz użytkowników nieruchomości;
  • Dobre skomponowanie budynku z otoczeniem;
  • Rezygnacja z wyburzeń na rzecz dekonstrukcji (większość materiałów zostaje ponownie wykorzystana);

 

CZY ZRÓWNOWAŻONE BUDOWNICTWO SIĘ OPŁACA?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jest to zależne od wielu uwarunkowań. Nieruchomości projektowane i budowane z myślą o ekologii są zazwyczaj droższe, jednak ich eksploatacja przeważnie pozwala na ograniczenie wydatków chociażby na energię. Z drugiej strony stosując nowoczesne materiały możemy znacznie skrócić czas budowy. Wiele zyskujących na popularności technologii takich jak np. domy z polistyrenu, nie wymaga zastosowania dodatkowych warstw ocieplenia, oraz pozwala na budowę segmentową z wykorzystaniem półfabrykatów co trwa maksymalnie kilka tygodni. Warto pamiętać o tym, że nieruchomości ekologiczne posiadają większą wartość dla potencjalnego nabywcy od konwencjonalnych budynków.

Aby dokonać kategoryzacji  naszego budynku możemy skorzystać z systemu oceny nieruchomości LEED (Leadership in Energy and Enviromental Design) który jest obecnie najpopularniejszy, oraz obejmuje właściwie wszystkie rodzaje nieruchomości z uwzględnieniem również budownictwa mieszkalnego.

Nieco mniej znanym systemem oceny, lecz coraz szybciej zyskującym na popularności jest BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Methodology). Nie uwzględnia on jednak budownictwa mieszkalnego, pozwala za to na ocenę budynków będących już w użyciu.

Nie zależnie od wybranego certyfikatu, prócz spełnienia opisanych w nim warunków konieczne jest jeszcze wynajęcie eksperta uprawnionego do wykonania oceny. Uzyskana certyfikacja jest świadectwem właściwego doboru strategii realizacji inwestycji z punktu widzenia zrównoważonego budownictwa i może mieć dużą wartość dla potencjalnego klienta.

 

RYNEK ZRÓWNOWAŻONEGO BUDOWNICTWA W POLSCE

Budownictwo ekologiczne w Polsce zyskuje popularność. Zapewne jest to zasługa dopłat do inwestycji. Coraz częściej widzimy domy z panelami słonecznymi. Wysokie ceny energii zachęcają do rozsądnego gospodarowania nią. Trudno sobie wyobrazić, aby nowopowstająca galeria handlowa, lub biurowiec nie uwzględniały aspektów obejmowanych przez zrównoważone budownictwo. Władze lokalne coraz rzadziej wydają pozwolenia na budowę dużych obiektów źle skomponowanych z przestrzenią miejską.

 

Nowy trend w gospodarce nieruchomości jakim jest budownictwo ekologiczne jest zjawiskiem pozytywnym. Płynące z niego korzyści są obopólne inwestorzy podnoszą wartość swoich budynków, a środowisko naturalne nie musi dźwigać ciężaru zanieczyszczeń powstających w czasie cyklu życia nieruchomości.  Ponadto powstaje nowy sektor w rynku budowlanym który jest szansą dla początkujących przedsiębiorców produkujących ekologiczne materiały budowlane i budujących ekologiczne nieruchomości.

 

Kacper Dubiel