rury z tworzywa sztucznego

Systemy rurociągów przemysłowych – komponenty


Podstawowym elementem rurociągów przemysłowych są rury, a następnie łączące je ze sobą różnorodne kształtki i zawory. Ich głównym zadaniem jest bezpieczny transport cieczy, płynów oraz gazów. Powstałe sieci gwarantują, że przewożony produkt nie straci na ilości ani jakości.

 

Rurociągi z tworzyw sztucznych – co je wyróżnia?

Rurociągi z tworzyw sztucznych mają zastosowanie w wielu przemysłach, m.in.: spożywczym, lakierniczym, chemicznym, budownictwie, farmacji itd. Dobrej jakości rurociągi powinny cechować się przede wszystkim wysoką odpornością chemiczną oraz fizyczną np. przed korozją. Ważne również jest, aby spełniały one wszelkie rygorystyczne normy bezpieczeństwa, jakości oraz higieny. Rynek ten jest bardzo obszerny i dlatego powinniśmy wybrać producenta lub dystrybutora, który posiada w swojej ofercie produkty o różnych wymiarach – nawet tych niestandardowych. Dodatkowo profesjonalna firma pomoże nie tylko w wyborze odpowiedniego rurociągu, ale również zadba o techniczne wsparcie.

Rurociągi z tworzyw sztucznych (PVC-U, PVC-C, ABS, PP-H, PE, PB, PVDF itd.) stale zyskują na popularności przede wszystkim ze względu na stosunek ceny do jakości oraz prosty i szybki montaż. Ponadto, możliwość zastosowania ich w różnych branżach przemysłu otwiera drzwi dla wielu producentów, co również przekłada się na ich powodzenie.

 

Kształtki, złączki z tworzyw sztucznych

Skuteczny rurociąg przemysłowy to także kształtki z tworzyw sztucznych (np. PVC-U, PVC-V, ABS, PP, PE, PVDF, PB). Do ich najbardziej popularnych rodzajów nalezą: kształtki elektrooporowe, wentylacyjne, zaciskowe, naprawcze, siodłowe oraz żeliwne. Mogą być one klejone, rozłączne lub zgrzewane. Jeśli nie wiesz jaki typ złączek będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni, skontaktuj się ze specjalistą, a na pewno wspomoże Cię w procesie zakupu.

 

Zawory z tworzyw sztucznych

Jednym z istotnych elementów rurociągów są również zawory. Dbają one przede wszystkim o bezpieczeństwo użytkowników. Ich zadaniem jest sterowanie kierunkiem medium lub/i zamykanie oraz otwieranie przepływu. Zawory z tworzyw sztucznych należą do najbardziej popularnych ze względu na swoją niską masę. Co więcej, są trwałe i wykazują wysoką niezawodność. Tak jak i złączki z tworzyw sztucznych są bardzo wytrzymałe. Zawory z tworzyw sztucznych mogą być również stosowane w wielu środowiskach – takich, gdzie inne zawory się nie sprawdzają.

Wśród najpopularniejszych rodzajów zaworów możemy wymienić m.in.:

  • zawory kulowe,
  • zawory membranowe,
  • zawory zwrotne skośne,
  • zawory klapowe zwrotne,
  • zawory stożkowe zwrotne,
  • zawory motylkowe,
  • zawory elektromagnetyczne.