fabryka

Specjalne strefy ekonomiczne


Myślałeś kiedyś, o ile łatwiej żyłoby się płacąc niższe podatki? Jeśli prowadzisz biznes, lub chcesz podbić rynek zakładając własną firmę, dowiedz się w jaki sposób SSE mogą Ci w tym pomóc.

Jak działają specjalne strefy ekonomiczne?


Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) są to obszary na terytorium kraju stworzone z myślą o rozwoju biznesowym regionu. Firmy działające w SSE mogą liczyć na ulgi podatkowe takie jak zwolnienie z podatku dochodowego PIT i CIT. W zamian za to zobowiązują się prowadzić działalność przez 3 lub 5 lat (w zależności od profilu), oraz często zatrudniać określoną liczbę pracowników.

Nie trudno zauważyć obopólne korzyści. Tworzone są nowe miejsca pracy, a dobrze prosperujące przedsiębiorstwa przyciągają kolejnych inwestorów. Z drugiej strony przedsiębiorcy cieszą się z ulg podatkowych, gdyż taka forma pomocy publicznej niejednokrotnie może być zbawienna dla nowopowstających firm.

 

Zalety dla inwestorów

Zlokalizowanie działalności w obrębie SSE niesie ze sobą szereg korzyści:

 

  • Ulgi podatkowe;

Dokładne warunki prowadzenia działalności różnią się w zależności od jej profilu, kapitału zainwestowanego w SSE, wielkości zatrudnienia, oraz poziomu pomocy publicznej czerpanej z innych programów. Prócz ulgi lub zwolnienia od podatku dochodowego może zostać również przyznana ulga od podatku gruntowego.

 

  • Dostępność dobrze zlokalizowanych i uzbrojonych gruntów;

Specjalne strefy ekonomiczne zlokalizowane są w miejscach dobrze skomunikowanych z pozostałą częścią regionu. Władze zobowiązane są do doprowadzenia wszelkich mediów do gruntów przeznaczonych pod SSE.

 

  • Możliwość zakupu, wynajmu lub leasingowania już istniejących nieruchomości;

Przedsiębiorcy otrzymują możliwość kupna gotowych nieruchomości, lub wynajmu ich części np. na potrzeby prowadzenia biura lub magazynu. Skraca to znacząco czas potrzebny do rozpoczęcia działalności. Niektóre strefy oferują również możliwość leasingu nieruchomości.

  • Wsparcie administracyjne;

Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie prawne i organizacyjne zarówno w czasie realizacji inwestycji, jak również poinwestycyjnie.

 

Jak otworzyć działalność w SSE?

Chcąc zacząć prowadzić działalność w SSE powinniśmy wpierw wybrać region którym jesteśmy zainteresowani. W Polsce mamy obecnie 14 specjalnych stref ekonomicznych ulokowanych na terenie wszystkich województw. Znając profil naszej działalności powinniśmy odwołać się do Ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych. Może się okazać bowiem, że nie otrzymamy pozwolenia na prowadzenie działalności. Pomocą publiczną nie są objęte na przykład:

 

  • Produkcja wyrobów tytoniowych,
  • Produkcja materiałów wybuchowych,
  • Przetwarzanie paliw silnikowych,
  • Wyrób i rozlew wyrobów alkoholowych.

Jeśli zdecydowałeś się na prowadzenie działalności w wybranym regionie i jesteś pewny, że profil Twojej firmy wpisuje się w zasady panujące w SSE, to musisz ubiegać się o pozwolenie. Dopiero po otrzymaniu pozwolenia wydawanego na podstawie szeregu czynników opisanych w ustawie otrzymasz możliwość rozpoczęcia działalności na preferencyjnych warunkach.
Droga do SSE nie jest prosta, jednak warto zadać sobie trud i otrzymać pomoc publiczną. Profity z prowadzenia działalności w SSE płynące do przedsiębiorców są niepodważalne, a czas pokazuje, że zyskują również mieszkańcy regionów objętych programem. Obecnie nowelizacja ustawy z 23 lipca 2013r. przedłużyła pomoc publiczną dla SSE do końca 2026r. Czasu jest więc wystarczająco dużo aby skorzystać z przywilejów.

 

Kacper Dubiel