spawacz

Poradnik spawacza – Jak zabezpieczyć się podczas spawania?


W trakcie spawania wydziela się wiele szkodliwych zanieczyszczeń, które mają niebezpieczny wpływ na zdrowie człowieka. Coraz częściej zwraca się uwagę na warunki w jakich muszą pracować spawacze. Jak wiadomo im trudniejsze sytuacja w pracy, tym mniej wydajna staje się praca pracownika. Czy są konkretne sposoby na zabezpieczenie się podczas spawania?

Ciężka praca spawacza

Spawanie jest jednym z najbardziej niebezpiecznych czynności wykonywanej w ramach pracy. Świadczy o tym fakt, że wielu z nich przebywa na zwolnieniach lekarskich w związku, z uciążliwymi warunkami pracy. Skutkuje to obniżeniem jakości i wydajności samej pracy. Proces spawania uwalnia do powietrza wiele niebezpiecznych dla człowieka substancji. Najbardziej niebezpieczny jest pył, który zbudowany jest fluorków, tlenków, krzemianów i wielu innych. Do organizmu przedostaje się za pośrednictwem dróg oddechowych. Wydzielane zanieczyszczenia występują także pod postacią dymu. Nie ulega on osadzaniu i pozostaje w powietrzu, a co więcej ma możliwość przemieszczania się. To właśnie dym jest przyczyną wielu chorób układu oddechowego, krążenia oraz nerwowego.

Wpływ niektórych substancji chemicznych na organizm spawacza

  • Aluminium– wytwarzany w czasie topienia pyłek przedostaje się przez drogi oddechowe do płuc spawacza. Z czasem doprowadza do powstania tzw. aluminiozy, czyli choroby objawiającej się kaszlem, bólem w obrębie klatki piersiowej czy dusznościami. W niektórych przypadkach może powodować dychawicę oskrzelową.
  • Chrom– związki chromu VI wartościowego należą do grupy najbardziej szkodliwych, bowiem są czynnikami rakotwórczymi. Mogą powodować raka płuc oraz zatok nosowych. Jego sole z kolei, są niezwykle trujące i w konsekwencji mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby.
  • Mangan– to trucizna dla ośrodkowego układu nerwowego, a ponadto działa w sposób drażniący na drogi oddechowe i skórę. Niekiedy może być przyczyną toksycznego zapalenia, ponieważ to przez płuca w postaci pyłu przedostaje się do organizmu.
  • Miedź– w przypadku wchłonięcia jej znacznej ilości, stanie się trująca, a jej pył spowoduje wystąpienie „gorączki miedziowej”. Spawacze pracujący długotrwale z miedzią charakteryzują się zabarwioną na zielonkawożółty kolor skórą, obrzękiem czy świądem.
  • Tytan– nawet niewielkie dawki mogą spowodować niebezpieczne przewlekłe zapalenie spojówek, błon śluzowych. Długotrwałe stykanie się z tytanem wpłynie na wystąpienie zmian marskich występujących w płucach.

Poradnik spawacza – BHP w spawalnictwie

Na rynku dostępne są specjalistyczne systemy ochrony, które mają na celu zapobieganie wchłaniania dymu do organizmu pracowników. Idealne będą takie, które zapewnią 100 % ochrony przed szkodliwymi substancjami. Wyróżnia się cztery rodzaje systemów wentylacyjnych. Za pomocą ramion odciągowych, następuje odciągnięcie dymu bezpośrednio przy samym źródle jego powstawania. Dym trafia do ssawy, a następnie zostaje przefiltrowane. Kolejnym system są uchwyty spawalnicze, które wyposażone są w niewielki filtr, niestety przy większych dymach może ulec zapchaniu. Do małych elementów stosuje się z kolei wentylacje w postaci stołów spawalniczo-szlifierskich. Natomiast coraz większą popularnością cieszą się przyłbice, wyposażone są one w system wymuszonego przepływu powietrza. Minusem natomiast jest obowiązkowe noszenie przy pasie jednostki filtracyjnej. Zapraszamy do poradnika spawacza, w którym znajdziesz szereg praktycznych wskazówek, które uczynią Twoją pracę efektywniejszą i bezpieczniejszą.