Oczyszczacz powietrza na brzydkie zapachy — czy to działa?


Różnego rodzaju zapachy otaczają nas wszędzie i zawsze. Niektóre z nich mogą być jednak nieprzyjemne dla naszego nosa, a czasami nawet bardzo szkodliwe dla organizmu. Co zrobić, aby się ich pozbyć? Skutecznym rozwiązaniem jest inwestycja w wydajny oczyszczacz powietrza. Nowoczesne modele z powodzeniem eliminują wszelkiego rodzaju niepożądane zapachy niezależnie od ich źródła. 

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, którego praca możliwa jest przede wszystkim dzięki jego czujnikom oraz systemowi filtracji. Dlatego tak ważne jest, aby był on złożony z wielu poziomów. Zazwyczaj są to 3 filtry:

 • filtr wstępny – zatrzymuje wszelkie większe zabrudzenia takie jak kurz, włosy, czy sierść,
 • filtr węglowy – odpowiedzialny za pochłanianie odorów,
 • filtr HEPA – skuteczny w usuwaniu alergenów np. pyłków roślin, zarodników pleśni, bakterii, wirusów oraz grzybów.

Wydajne urządzenie jest w stanie szybko i sprawnie wyeliminować wszelkie zagrażające zdrowiu związki organiczne LZO. Jego działanie polega na zasysaniu brudnego powietrza przez wentylator oraz poddaniu go filtracji. Następnie czyste powietrze wypuszczane zostaje do pomieszczenia.

Jakie niepożądane zapachy usuwa oczyszczacz powietrza?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy to właśnie warstwa węglowa, stanowi zabezpieczenie przez lotnymi związkami organicznymi LZO, gazami oraz uciążliwymi zapachami. Możliwe jest to dzięki jej strukturze przypominającej czarny plaster miodu.

Odpowiednio często wymieniany filtr węglowy jest w stanie usunąć takie zapachy jak dym tytoniowy, zapach zwierząt (np. kuweta kota, klatka chomika), zapachy kuchenne (np. intensywna woń podczas smażenie potraw), dym z nieekologicznych pieców sąsiadów, trudny do usunięcia zapach po remoncie i wiele innych.

Wpływ szkodliwych zapachów na zdrowie człowieka

Poza wyżej wymienionymi odorami oczyszczacz pochłania także wiele groźnych dla organizmu człowieka substancji. Mogą to być m.in.: benzen, benzoapiren, dischlorobenzen, ksylen, czy formaldehyd.

Lotne związki organiczne LZO zwiększają ryzyko powstawania nowotworów, wpływają drażniąco na śluzówkę oczu, działają mutagennie na ludzkie komórki oraz powodują uszkodzenia układu nerwowego.

Poza tym ludzie o zwiększonej ekspozycji na powyższe związki skarżą się na bóle głowy oraz ogólne osłabienie organizmu. Inwestycja w dobrej jakości oczyszczacz powietrza znacznie niweluje ich działanie, dzięki czemu możemy zapewnić sobie i bliskim bezpieczne warunki do oddychania.

Jak wybrać oczyszczacz do usuwania nieprzyjemnych zapachów?

Zakup oczyszczacza powietrza nie należy do najprostszych. Składa się na niego wiele istotnych elementów, o których początkujący użytkownik może nie wiedzieć. W naszym artykule zwrócimy uwagę na czynniki, dzięki którym możesz mieć pewność, że wybierzesz odpowiednie urządzenie dla siebie.

 • Dedykowana powierzchnia

Swoje poszukiwania należy rozpocząć od sprawdzenia metrażu mieszkania. Jest to szczególnie istotne, ponieważ każdy oczyszczacz przeznaczony jest do innego rodzaju powierzchni. Tylko dobrze dobrane urządzenie względem wielkości pomieszczenia będzie działać w pełni wydajnie.

 • System filtracji

Jeżeli chcemy, aby nasz oczyszczacz służył także jako absorbent zapachów to, warto sprawdzić ilość zastosowanego w nim węgla aktywnego. Naturalnie im większa będzie jego zawartość, tym skuteczniejsze będzie działanie.

 • Przepływ powietrza

Przepływ powietrza w oczyszczaczu wyrażany jest poziomem CADR. Im wyższa jego wartość, tym szybciej i efektywniej będzie działać urządzenie.

 • Głośność pracy

Oczyszczacz nie powinien również zakłócać spokoju domowników. Dlatego należy sprawdzić ile dB, wiąże się z jego pracą zarówno na niskich, jak i bardzo wysokich obrotach.

 • Design

W obecnych czasach wygląd urządzenia to równie istotna kwestia, co jego parametry techniczne. Szczególną popularnością cieszą się oczyszczacze o minimalistycznym designie oraz kompaktowym rozmiarze.

Polecane modele 

Jaki wybrać oczyszczacz powietrza na brzydkie zapachy? Poniżej przedstawiamy kilka modeli wartych rozważenia:

 1. Philips AC2959/53

Philips AC2959/53 to oczyszczacz, który idealnie nadaje się do eliminacji niepożądanych zapachów. Warstwa węgla aktywnego zawartego w tym modelu równa jest powierzchni 24 boisk piłkarskich.

Dodatkowo zastosowano tutaj filtr NanoProtect HEPA, który dba o oczyszczanie powietrza nawet w najtrudniej dostępnych zakamarkach.

 • dedykowana powierzchnia – 39 m2
 • głośność – od 16 dB
 • certyfikat ECARF – świadczy o skuteczności w usuwaniu alergenów

2. LIFAair LA503

LIFAair LA503 to oczyszczacz, który został wyposażony w 3,5 kg węgla aktywnego z dodatkiem zeolitu. Takie połączenie pozwala na szybką i skuteczną neutralizację wszelkich trudnych do usunięcia zapachów. Ponadto, model posiada sporą ilość wydajnych czujników zapachu, dzięki którym jego praca jest niezawodna.

 • dedykowana powierzchni – 54 m2
 • głośność – od 20 dB

3. Sharp KC-F32EUW

Sharp KC-F32EUW to urządzenie 3w1. Poza funkcją oczyszczania zapewnia również nawilżanie oraz rewolucyjną jonizację Plasmacluster. Co ważne, jego filtracja to aż 170 g węgla aktywnego oraz filtr HEPA H13 o skuteczności co najmniej 99,97%.

 • dedykowana powierzchnia – 21 m2
 • głośność – od 21 dB

Ważne! Jeśli oczyszczacz powietrza wydziela nieprzyjemny zapach to oznacza, że prawdopodobnie zebrała się w nim wilgoć i należy wymienić filtr.