Fabryka

Kolana nierdzewne w transporcie pneumatycznym


Kolana rurowe to jeden z podstawowych komponentów wielu instalacji transportu pneumatycznego. Sprawdź, czym się charakteryzują, jakie są ich największe zalety oraz dowiedz się, gdzie znajdują zastosowanie.

 

Charakterystyka kolan ze stali nierdzewnej

Kolana rurowe ze stali nierdzewnej to podstawa każdego skutecznego i bezpiecznego transportu pneumatycznego. Dobrej jakości kolana rurowe zapewniają odpowiedni przewóz ciał stałych, tak aby unoszący je strumień powietrza ich nie uszkodził i cały proces spełniał najbardziej rygorystyczne standardy higieny. Ich produkcja przebiega pod nadzorem najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Dzięki temu kolana są nie tylko skuteczne, ale i estetyczne – gładkie. Jest to szczególnie istotne, ponieważ dzięki wygładzanym końcówkom łuków montaż poszczególnych elementów instalacji jest łatwiejszy i nie wymaga poświęcenia zbyt wiele czasu. Co ważne, kolana zazwyczaj wykonywane są ze stali AISI 304.

 

Zastosowanie kolan nierdzewnych w przemyśle

Kolana nierdzewne mają zastosowanie w wielu przemysłach np. chemicznym, ceramicznym, biotechnologicznym, automotive, tworzyw sztucznych, farmaceutycznym oraz spożywczym (mąki, przyprawy, oleje itd.). Odpowiednie ciśnienie oraz zmiana kierunku biegu ciał stałych zapobiega ich osadzaniu się wewnątrz kolan rurowych. Ponadto, całkowicie eliminują one możliwość strat pod względem ilości czy też jakości transportowanego produktu.

W zależności od potrzeb klienta profesjonalna firma powinna dobrać ich odpowiedni rodzaj. Możemy wyodrębnić m.in. ich następujące typy:

  • kolana rurowe nierdzewne,
  • kolana rurowe aluminiowe,
  • kolana szklane,
  • kolana rurowe nierdzewne odporne na ścieranie,
  • kolana rurowe nierdzewne z podwójną ścianką,
  • kolana nierdzewna do rurociągów pneumatycznych.

Warto również wspomnieć o szerokim zakresie dostępnych promieni oraz kątów gięcia, średnic zewnętrznych, czy też grubości ścianek. Wszystkie te czynniki mają duży wpływ na efekt końcowy, czyli to w jakim stanie produkt będzie, gdy już dotrze na miejsce.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, poszczególne kolana nierdzewne charakteryzują się wysokim standardem higienicznym, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w branżach/gałęziach przemysłu, których specyfika wymaga by stosowana w nich armatura była zgodna z konkretnymi normami i dyrektywami europejskimi. Jest to szczególnie istotne np. Jeśli konkretne komponenty mają kontakt z żywnością.

 

Proces produkcji

Mimo że produkcja łuków rurowych wydaje się nie należeć do skomplikowanych, to jednak wymaga bardzo dużej precyzji i doświadczonych pracowników. Polega to nie tylko dobraniu odpowiedniego materiału, ale dokładnym cięciu z użyciem lasera, gięciu oraz spawaniu. Dopiero wtedy produkt może zostać spakowany i wysłany do klienta.