schody zewnętrzne

Jak dobrać schody?


Schody do domu powinny być ładne wizualnie, solidnie wykonane oraz spełniać wymogi funkcjonalności. Jednak jakie schody wybrać, aby w pełni spełniły nasze oczekiwania?

Jakie schody wybrać do domu?

Zastanawiając się jakie schody wybrać, należy pamiętać o uwzględnieniu takich aspektów jak: wysokość schodów, ilość poszczególnych stopni oraz ich wielkość i kształt. Schody wewnętrzne domu składają się zazwyczaj z około 18 stopni. Najbardziej standardowym oraz ergonomicznym rozwiązaniem dla schodów do domu jest ich kąt nachylenia do 30 stopni. Wybierać można między kilkoma rodzajami schodów do domu: jednobiegowe – łatwe do wykonania, tanie, dwubiegowe – tradycyjne z tzw. 1 spocznikiem, zabierając mało miejsca, trójbiegowe – niezwykle wygodne, zabiegowe – ułożone w półkolu, zmieszczą się wszędzie, wachlarzowe – składają się z efektownych stopni prostych i zabiegowych, kręcone – zdecydowanie najłatwiejsze w montażu. Pamiętaj, że każdego dnia będziemy kilkakrotnie poruszać się po nich, więc warto zaufać sprawdzonym sposobom na zapewne sobie codziennej wygody. Ponadto próbując udzielić odpowiedzi na pytanie jakie schody wybrać do naszego domu, warto pamiętać o aspekcie wizualnym, czy chcemy mieć spójne wnętrze, a może wolimy nowoczesne połączenia różnych materiałów i barw?

 

Nowoczesne schody drewniane

Schody do domu wykonane z drewna to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie klasyczne rozwiązania oraz dla tych, którzy marzą o stworzeniu ciepłego, przytulnego domku „jak u babci”. Nowoczesne schody drewniane mają tę przewagę nad betonowymi, że są lekkie i łatwe w montażu, bowiem można je zamontować nawet samodzielnie. Zdecydowanie się na schody drewniane możliwe jest niemal na każdym etapie prac budowlanych, a ich położenie jest niezależne od konstrukcji domu. Ponadto schody drewniane nie muszą być nudne, można połączyć klasykę z nowoczesnością.

 

Schody wspornikowe

Niemniej jeśli chcesz mieć w pełni nowoczesne wnętrze warto zdecydować się na schody wspornikowe, które podniosą efekt wow. Schody wspornikowe mocuje się jednym bokiem do przyległej ściany, dlatego patrząc na nie, odnosi się wrażenie, że są to schody do domu, które wiszą w powietrzu. Ogromną ich zaletą jest nietworzenie sztucznych podziałów, schody wspornikowe optycznie powiększają przestrzeń domu. Jeśli chcesz zastosować w swoim domu schody wspornikowe musisz wiedzieć, że rosną one wraz z domem, dlatego trzeba się stosunkowo wcześnie zdecydować na takie rozwiązanie.

 

Dominika Kula