strażak

Bezpieczeństwo pożarowe dzięki klapom oddymiającym


Bezpieczeństwo pożarowe jest jednym z najczęściej bagatelizowanych wymogów BHP. Drobne oszustwa, zbyt rzadkie przeglądy systemów i sprzętów, a to wszystko byleby oszczędzić. Niestety zdarza się, że za tą oszczędność możemy zapłacić ludzkim życiem. Jeśli chcesz zadbać prawidłowo o bezpieczeństwo w swoim budynku to powinieneś zapoznać się z tematem klap oddymiających. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie podstawowe pytania odnośnie tego niezwykle ważnego systemu.

 

Co to są klapy oddymiające?

Klapy oddymiające to system otworów dachowych, które otwierają się lub są otwierane w czasie pożaru. Ze względu na walory estetyczne i funkcjonalne większość klap oddymiających zrobionych jest z materiałów przezroczystych, specjalnie wzmocnionego szkła odpornego na wysokie temperatury. Dzięki takiemu rozwiązaniu klapa oddymiająca niewiele różni się od okna dachowego i nie szpeci budynku, a może pomóc w doświetleniu strychu, czy ostatniego piętra budynku. Nie powinny zatem stanowić obciążenia finansowego jeśli zważymy na korzyści, które nam dają oraz fakt, że dzięki nim w czasie pożaru znacząco zwiększamy prawdopodobieństwo przeżycia ludzi w budynku.

 

Jak działają klapy oddymiające?

Większość (90-97%) osób ginących w pożarach pada ofiarami nie płomieni lecz dymu. Czad i trujące gazy, które powstają w trakcie pożaru stanowią śmiertelne połączenie z temperaturą ognia. Dym pozbawia nas tchu, gryzie w płuca, a następnie pozbawia nas przytomności. Gdy stracimy przytomność pośród szalejącego pożaru nasz los nie będzie przesądzony.

 

Klapy oddymiające załatwiają sprawę dymu poprzez utworzenie ciągu powietrza. Najlepiej działają elektryczne sysytemy, które oprócz otwarcia klap oddymiających, otwierają także znajdujące się nisko okno napowietrzające. Takie rozwiązanie gwarantuje, że dym unosząc się do góry znajdzie ujście, a powietrze z dołu utworzy ciąg i oczyści budynek z trujących gazów.

 

Kolejną ważną funkcją klap oddymiających jest usuwanie niebezpiecznych palnych gazów, które do pewnej temperatury pozostają nieaktywne. Te gazy jeśli nie zostaną odpowiednio szybko odprowadzone doprowadzą do tzw: rozgorzenia. Jest to gwałtowny wzrost temperatury, który wiąże się ze znacznym wzrostem tempa pożaru. Rozgorzenie jest nieco podobne do wybuchu gdyż ogień zwiększa wtedy gwałtownie swoją intensywność i temperaturę, a jedyną różnicą, która odróżnia to zjawisko od wybuchu jest podmuch, którego tutaj nie ma. Zatem stosując klapy oddymiające gwarantujemy sobie bezpieczeństwo nie tylko od zatrucia gazami ale także od rozgorzenia pożaru.

 

Ostatnią funkcją jaką pełnią klapy oddymiające jest uproszczenie działań gaśniczych i zabezpieczenie konstrukcji budynku. Dzięki odprowadzeniu dymu w budynku objęty pożarem panuje duża przejrzystość dzięki czemu strażacy ewakuujący ludzi widzą stan pożaru, potrafią określić zarzewie ognia i podjąć działania gaśnicze uwzględniając dokładnie miejsce w którym pożar się narodził. Ponadto poprzez uniknięcie rozgorzenia zyskujemy gwarancję, że temperatura pożaru będzie niższa, co bezpośrednio przekłada się wytrzymałość konstrukcji budynku. Stalowe konstrukcje są szczególne podatne na wysokie temperatury, więc dzięki klapom oddymiającym prócz ratowania ludzkiego życia możemy ocalić także budynek.

 

Gdzie należy montować klapy oddymiające?

Zgodnie z prawami fizyki dym unosi się do góry, a zatem klapy oddymiające powinny znaleźć się w jak najwyższym punkcie budynku – czyli dachu. Zamontowanie klap niżej niż w najwyższym punkcie budynku, będzie skutkowała gromadzeniem się dymu w najwyższym miejscu. Dodatkowo, błędne umiejscowienie klap oddymiających skutkowałoby podsyceniem ognia, a nie usunięciem dymu. Zwykle pracownicy ekipy monującej klapy oddymiające doskonale zdają sobie sprawę z powyższych skutków złego zamontowania klap, więc sami zadbają o to, by zostały one zamontowane na właściwym miejscu. Warto jednak dla własnego bezpieczeństwa pamiętać o podstawowych zasadach wybierania miejsca dla klap oddymiających:

  • W halach magazynowych lub sklepach wielkopowierzchniowych – klapy oddymiające montuje się w dachu w odstępach, które umożliwią odprowadzenie dymu niezależnie od zarzewia ognia. Zatem powinniśmy zadbać o racjonalny podział budynku na segmenty i żeby w każdym segmencie było odpowiednio wiele klap oddymiajacych.
  • W blokach i budynkach wielopiętrowych – klapy powinny być zamontowane w dachu na klatce schodowej. Takie rozwiązanie pozwala na odprowadzenie dymu niezależnie od piętra gdzie pojawiło sie zarzewie ognia. Warto także w tego rodzaju budynkach połączyć system klap oddymiających z oknem napowietrzającym znajdującym się jak najbliżej ziemi. Dzięki temu utworzymy ciąg, a cały budynek będzie pełnił funkcję komina.
  • W domach parterowych – wystarczy zainstalować siłowniki w oknach dachowych i połączyć je z systemem czujników dymu. Dzięki takiemu rozwiązaniu bez wysokich kosztów zapewnimy swojemu domu większe bezpieczeństwo i będziemy mogli wygodnie zdalnie otwierać okna.

 

Edwin Harmata