biuro

Adaptacja pomieszczeń biurowych


Im bardziej funkcjonalne biuro, tym bardziej efektywna praca. Zaprojektowanie pomieszczeń ma więc bardzo duże znaczenie. Dotyczy to zarówno pomieszczeń w dużych biurowcach, jak i strefy pracy we własnym domu. Istnieje kilka ważnych zasad, które zaprezentowane są poniżej.

Zasady funkcjonalnego biura

Podczas pracy w biurze bardzo ważny jest komfort fizyczny i psychiczny pracowników. Podczas aranżacji biura warto więc zwrócić uwagę na kilka elementów:

 • Przestrzeńadaptacja pomieszczenia może odbywać się w formie open-space. W takim układzie biurka poszczególnych pracowników oddzielone są jedynie cienkimi ściankami. Umożliwia to umieszczenie większej liczby stanowisk oraz ułatwia komunikację w pracy. Jeśli jednak pracownicy potrzebują ciszy i spokoju, warto zagwarantować im zamknięte pomieszczenia.
 • Oświetlenie – Sztuczne światło znacznie pogarsza wzrok, dlatego ważne jest by biuro było dobrze naświetlone światłem dziennym. Oświetlenie z lamp powinno dawać światło rozproszone.
 • MeblePraca w biurze wymaga pozycji siedzącej przez około 8 godzin dziennie. Ważny jest więc wygodny fotel, który będzie dopasowywał się do kształtów pracownika. Istnieją również odpowiednie meble biurowe, które poprawią efektywność pracy.
 • Sprzęt elektroniczny – Do pracy niezbędne są wydajne i profesjonalne urządzenia takie jak laptopy, kserokopiarki czy też drukarki.
 • Wyposażenie biurka – Pracownik powinien mieć zapewnione wszelkie materiały potrzebne mu do pracy.
 • Wystrój wnętrza – kolory ścian powinny być przyjazne dla oka. Warto umieścić również roślinność, która działa uspokajająco. W pomieszczeniu należy umieścić regały oraz półki, pozwalające na uporządkowanie dokumentacji.
 • Klimatyzacja – Należy zapewnić odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza.

 

Jak urządzić biuro w domu?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną. Jednak by móc pracować efektywnie, trzeba zapewnić sobie odpowiednie warunki. Warto więc rozejrzeć się po domu i znaleźć odpowiednie miejsce pracy. Ważne jest, by oddzielić je od pozostałych stref. Pozwoli to na zwiększenie koncentracji i ograniczenie hałasu tworzonego przez innych domowników. Może to być osobny pokój, lub jeśli nie ma się takiej możliwości, należy oddzielić przestrzeń na przykład regałem. Praca w domu również wymaga wygodnych i funkcjonalnych mebli. Biurka powinny być na tyle duże, by zmieścił się laptop oraz inne materiały. Dobrze, jeśli posiada szafki, w których można schować dokumenty. Fotel powinien mieć możliwość regulacji oparcia i wysokości. Meble powinno się ustawić bokiem do okna, w przeciwnym razie promienie słoneczne mogą odbierać się od monitora.

 

Projekt architektoniczny biura

Aby biuro było funkcjonalne, należy pamiętać również o innych elementach budynku. Projekty architektoniczne powinny zawierać również takie elementy jak:

 • Pomieszczenia sanitarne – Najważniejszym elementem są: WC oraz łazienka.
 • Pomieszczenia socjalne – Należy wymienić tutaj głównie szatnie.
 • Pomieszczenia komunikacyjne – Wśród nich znajdują się między innymi hol oraz korytarze.
 • Pomieszczenia pomocnicze – Warto uwzględnić pomieszczenie takie jak: kuchnia.

Coraz częstszym rozwiązaniem są również pomieszczenia, w których pracownicy mogą odpocząć. Strefa ta pomaga się zrelaksować, co wpływa na efektywność pracy.

 

 

Dagmara Pietrzak